Faydalı Bilgiler Sağlık

Telefon Ne Kadar Zararlıdır?

Editör by bilgisepeti

Telefonun Hayatımızdaki Yeri

Cep telefonu iletişimi kolaylaştırmak adına geliştirilen önemli bir araçtır. Günümüzde kullanılan akıllı telefonlar ile sadece konuşma odaklı olmaktan çıkmış ve birçok fonksiyona sahip olmuştur. Arama yapma, sosyal medya kullanımı, internet bağlantısı, kamera, mesajlaşma, oyun gibi teknolojik özellikleri ile herkes için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir.

telefon

Teknolojinin gelişimi ile cep telefonu kullanımı iyice yaygınlaşmış ve her evde birkaç adet bulunmaya başlamıştır. Yediden yetmişe herkesin elinde bir cep telefonu var. Cep telefonu olmayan insan sayısı hemen hemen yoktur diyebiliriz. Varlığı ile pek çok fayda sağlayan cep telefonlarının zararları nelerdir?

Telefonun Vücudumuzda Oluşturduğu Etkiler

“Bunca faydası olan telefon ne kadar zararlıdır?” diyebilirsiniz ancak telefonun hiç de küçümsenemeyecek zararları bulunmaktadır. Özellikle gün geçtikçe artan kanser hastalığını düşünürseniz.

42-19059723

Telefonlar eskiden hal hatır sormak veya acil durumlar nedeniyle kısa süreli olarak kullanılırlardı. Ancak GSM operatörleri tarafından sunulan uygun paketler ile telefon kullanım süremiz arttı. Telefon görüşmesi yaparken kulaklık kullanmadan direk kulağımızla temas halinde telefonu tuttuğumuzda beynimize yoğun miktarda radyasyon almaktayız. Konuşma süremiz uzadıkça yayılan radyasyon miktarı artacağı için beyne yüklü miktarda radyasyon ulaşır. Radyasyon kanserin en büyük sebeplerinden biridir. Bunun yanı sıra baş ağrısı, asabiyet gibi etkilere de neden olabilir. Cep telefonu kullanım süresi azaltılmalı ve konuşurken kulaklık kullanılmalıdır.

telefonun_yeri

Telefonları gece yatarken yastığınızın kenarına koyuyorsanız çok büyük hata yapıyorsunuz. Uzmanlar cep telefonu bulunan odada uyumanızı bile tavsiye etmemektedir. Yastığınızın kenarında duran telefon radyasyon yayarak size zarar vermeye devam edecektir. Bu nedenle yattığınız odada telefonla aranızdaki mesafe mutlaka 1 metreden fazla olmalıdır.

Cep telefonlarını ceplerinizde taşıdığınızda vücut ve üreme hücrelerinizin zarar görmesine neden olabilirsiniz. Mümkün olduğunca çantada tutulması radyasyondan daha az zarar görmenizi sağlayacaktır.

telefon-yasam

Hamile Bayanlarda ve Çocuklarda Telefonunun Etkileri

Hamilelik döneminde hastalıkların tanısında kullanılan röntgen, tomografi gibi radyasyon yayan araçların bile kullanımı yasaktır. Özellikle gebeliğin ilk aylarında radyasyona maruz kalmak bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Radyasyon düşük tehlikesi, bebeğin beyin gelişiminde aksaklık ve gelişim geriliği gibi olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle radyasyon yayan cep telefonu ihtiyaç dâhilinde kısa süreli kullanılmalıdır.

Cep telefonunun bunca zararı bilinmesine rağmen çocuğumuzu oyalamak adına bu zararlı araçları veriyoruz. Çocukların oldukça ilgisini çeken bu cihazla zehirlenmelerine izin veriyoruz. Küçük yaşlarda kullanıma başlanan cep telefonları ilerde kısırlık, kanser gibi rahtsızlıkların temel sebeplerinden biri olmaktadır.

Yorum Yap