Nasıl Yapılır Nedir

Trafik Poliçe Sorgulama Nedir Nasıl Yapılır ?

Editör by bilgisepeti

Zorunlu Trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve herhangi bir kaza anında karşı tarafa verilen bedensel veya maddi zararın tazminini güvence altına alan sigorta tipidir. Kasko sigortası ise yaptırılması isteğe bağlı herhangi bir kaza anında veya çalınma, yanma, hasara uğrama (poliçe kapsamı sigorta şirketi ve sigortalı arasında genişletilebilir.) durumlarında karşı araçtaki hasarı değil sigortalıya ait araçtaki hasarı güvence altına alan sigorta tipidir.

Zorunlu Trafik sigortası ve araç muayenesi, trafiğe çıkması beklenilen her araç için zorunlu istenen belgelerdir. Peki, trafik poliçenizin durumunu nereden öğrenebilirsiniz? Online Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi servislerini kullanarak trafik ve kasko poliçenizi sorgulayabilir, yürürlükteki poliçenizin son bilgilerine ulaşabilirsiniz. Online Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne sistemin web sayfasından ayrıca e-devlet üzerinden de kontrolünü yapabilirsiniz.

trafik-policesi

  1. Online Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi

Sistemin web sitesinden (http://www.sbm.org.tr) erişimi sağlayabilirsiniz. “Poliçe anahtar bilgileri veya plaka bilgisi ve kimlik bilgisi” ile sorgulayabileceğiniz interaktif ekrandır.

Ana menüden “Sorgulamalar” sekmesine oradan da “Trafik poliçe sorgula ”’ya tıklayın

Sorgu sonucunda, araç bilgilerinizin, teminat bilgilerinizin bilgilerinizin detaylarına ve varsa önceki poliçe bilgilerinize erişebilirsiniz.

trafik-policesi-sorgulama

  1. E-devlet sistemi üzerinden trafik poliçe sorgulama

E-devlet (https://www.turkiye.gov.tr/) şifreniz ve tc kimlik numaranız ile sisteme girişinizi yapınız.

Sol dikey menüde bulunan e-hizmetler sekmesine tıklayınız. Sol sütünda harfler ile ifade edilen kurum isimlerinin alfabetik sıralama ile indeksi bulunacaktır. “Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi” için S harfine tıklayınız. “Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi” başlığı altında “Trafik Poliçe Sorgulama” sekmesine tıklayınız.

Sorgu sonucunda, araç bilgilerinizin, teminat bilgilerinizin detaylarına ve varsa önceki poliçe bilgilerinize erişebilirsiniz.

Yorum Yap