Nasıl Yapılır Nedir

Türkiye’nin Spor Geçmişi Nedir?

Editör by bilgisepeti

Türkler, göçebe yaşantısından edindiği alışkanlıklar sayesinde spora yatkın genlere sahiptir. Binicilik, okçuluk, güreş gibi spor dallarının atalarını oluşturmuştur ve günümüzde de bu alanlarda en iyi sporcularını çıkarmaktadır. ‘’Türkiye’de spor geçmişi nedir?’’ sorusunu branşlara ayırarak hep beraber inceleyelim.

Güreş Sporu Tarihi

Türklerin M.Ö 5. Yüzyıldan bu yana güreş sporu ile ilgilendiği bilinmektedir. O zamanlarda kutlamalarda, zaferlerde yapılan müsabakalar günümüzde Kırkpınar Yağlı Güreşleri başlığı altında gelenek halinde devam ettirilmektedir. Türkiye spor tarihi geçmişi 1996 yılında Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’nun kurulmasıyla resmileşmiş ve profesyonel adımlar atılmıştır.

futbol-spor

Okçuluk ve Binicilik Sporu Tarihi

Okçuluk ve binicilik Türk geçmişinde yüzyılladır var olan bir spordur. Özelikle okçuluk, Fatih Sultan Mehmet zamanında Meydan-ı Kemankeşani’de yapılarak ilk belgeli müsabaka özelliğini kazanmıştır. Binicilik ise göçebe Türklerle bütünleşmiş bir aktivitedir. At sırtında doğup, at sırtında ölme sözü de buradan gelmiştir. Gazi koşusu günümüzde Dünyaca ünlü olan Türk yapımı bir spor etkinliğidir.

okculuk-spor

Futbol Sporu Tarihi

Günümüzde en çok seyirci ve oyuncu kitlesine sahi olan spor türüdür. Profesyonel ligler de ve halk arasında amatörce olmak üzere birçok şekilde gerçekleşmektedir. İngiliz icadı olan futbol 1890 yılında Türkiye’de oynanmaya başlamıştır. İzmir’in Bornova ilçesinde yaşayan İngiliz çiftçi ailesinin çayırlık alanda oynamasıyla tanınmaya başlamıştır. İstanbul ve İzmir’e yerleşen uyruklu halkla futbol gittikçe yaygınlaşmaya başlamıştır. Ardından 1901 yılında ilk Türk futbol takımı olan Black Stocking kurulmuştur. Bahriyeli Fuat Hüsnü Kayacan adındaki sporcumuz İngiliz liginde ilk futbol oynayan sporcumuzdur. Black Stocking’den sonra 1903 yılında Beşiktaş Jimlastik Kulübü kurumuş adından İngiliz Takımlarına rakip olabilmek adına 1905 yılında İstanbul’un ilk futbol kulübü olan Galatasaray kurulmuştur. 1907 yılında Fenerbahçe kurularak günümüzde de üç büyükler olarak anılan spor kulüplerini tamamlanmıştır. 1922 yılında da Türkiye Futbol Federasyonu kurularak Milli Takım oluşturulmuştur. 1989 yılında da ilk kez bir Türk takımı (Galatasaray) Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda yarı finaline çıkmıştır.

sporun-gelisimi

Basketbol Sporu Tarihi

Özellikle Amerika’da fırtınalar estiren basketbol, Türkiye’de ilk kez 1904 tarihinde Robert Kolej spor salonunda oynanmıştır. 1936 tarihinden kurulan Spor Oyunları Federasyonu, başta basketbol olmak üzere voleybol ve hentbol ile birlikte yürütüldü. Ardından 1959’da Türkiye Basketbol Federasyonu kurularak diğer federasyondan ayrıldı. Basketbol tarihindeki en başarılarımızın başında 2002 yılında 12 dev adamın elde ettiği dünya 6.lığıdır. 2011 Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası’nda ise milli takımımız Avrupa 2.liğini elde etmiştir.

Yorum Yap