Nedir Tarih

Vatikan Müzeleri

Editör by bilgisepeti

Vatikan Müzeleri, dünyanın en büyük müzeleri arasında yer almaktadır. Müze, Rönesans döneminde Roma Katolik Kilisesi tarafından inşa edilmiştir. Müzede, dünyanın en önemli heykelleri yer almaktadır. Müzede, Sistine Şapeli’yle birlikte 54 tane galeri yer almaktadır. Tarihin izlerine net bir şekilde rastlanılan müzede, Yunan mitolojisinde bulunan Laocoön ve oğulları heykeli 1506’da Santa Maria Maggiore bazilikasına çok yakın bir şarap mahzeninde bulunmuştur.

vatikan-muzesi

Burada, Papa 2. Julius tarafından keşif yapmaları için Michelangelo ile Giuliano da Sangallo görevlendirilmiştir. Papa, bu isimlerin tavsiyesi üzerine şarap mahzeninin sahibi ile anlaşmıştır ve heykel daha sonra halka gösterilmiştir. 1854 yılında ise Papa IX. Pius, kararı ile Vatikan koleksiyonu bazı parçaların Lateran Müzesi’nden Christianum Müzesi’ne konulması sağlanmıştır. Müze, 2006 yılında 500. yıldönümünü kutlamıştır.

muzeler-vatikan
Pio-Clementine Müzesi
Pio-Clementino Müzesi Vatikan Müzeleri’ne ek olarak kurulmuştur. Kuruluş tarihi 1771 yılıdır. Papa XIV. Clemens tarafından kurulmuştur. Rönesans ve antika eserleri içeren müzede koleksiyon Papa VI. Pius sayesinde genişletilmiştir. Müze bugün içerisinde Yunan ve Roma eserlerinin sergilendiği galerileri barındırmaktadır. Pio-Clementine Müzesi içerisinde bazı galeriler yer almaktadır. Bunlardan başlıcaları şunlardır; Yunan Haçı Galerisi, Sala Rotonda, Galleria delle Statue, Büstler Galerisi, Maskeleri Dolabı, Müzler Salonu, Hayvanlar Salonu.

My captured picture
Chiaramonti Müzesi
Chiaramonti Müzesi, 19. yüzyılın başında kurulmuştur. Kuruluşunu Papa VII. Pius gerçekleştirmiştir. Müze heykellerle çevrilidir ve lahitler ve frizlerin sergilendiği kemerli bir galeriden oluşmaktadır. Müzede, New Wing, Prima Porta Augustus, Raphael Stern, Doryphoros gibi önemli heykeller vardır. Müzenin inşası Braccio Nuovo tarafından gerçekleştirilmiştir. Burada 3 binden fazla taş tablet ve kitabe vardır. Müze özel izinle açılmaktadır.

vatikan-muzeleri

Gregoriano Etrusco Müzesi

Gregoriano Etrusco Müzesi, 1836 yılında kurulmuştur. Papa XVI. Gregory tarafından kurulan müzede arkeolojik kazılar sonucu elde edilen sekiz galeri ve Etrüsk eser bulunmaktadır. Bu parçalar vazolardan, lahitlerden, bronz ve Guglielmi Koleksiyonu’ndan oluşmaktadır.

Gregoriano Egiziano Müzesi

Gregoriano Egiziano Müzesi, 1839 yılında kurulmuştur. Papa XVI. Gregory tarafından kurulan müze, Antik Mısır koleksiyon malzemelerine ev sahipliği yapmaktadır.

Yorum Yap