Tarih

Watergate Skandalı Hakkında Bilinmeyenler

Watergate Skandalı Hakkında Bilinmeyenler
Editör by bilgisepeti

17 Haziran 1972 günü 5 hırsız; ABD’nin başkenti Washington’da yer alan Watergate iş merkezindeki Demokratik Partinin bürosuna girmek üzereyken tutuklandı. Bu büro aynı zamanda ABD’nin o zamanki belli başlı muhalefet partisinin de merkeziydi. Soruşturma, hırsızların başkan Richard Nixon’ın partisi olan Cumhuriyetçi Parti ile benzer olduklarını ve amaçlarının Demokratik Parti’nin telefonlarını gizli gizli kulak vermek üzere mikrofonlar koymak olduğunu ortaya koydu.

Watergate  bir otel ve iş merkezinin adıdır. 1972-74’te çoğalan skandal bu binada ortaya çıktığı için Watergate Skandalı veya özet olarak Watergate adıyla anılır. Watergate skandalı Başkan Richard Nixon’ın istifası ile sonuçlanmıştır.

Bunun üzerine Başkan Nixon hırsızlığın peşinde olan bütün isimlerin ortaya çıkarılması için Yargı Bakanı Elliot Richardson’ı görevlendirdi. Richardson’da, Archibald Cox isimli bir savcıyı bu göreve atar. Cox, Beyaz Saray’da başkanın tüm konuşmaların teybe alındığını öğrenerek bu bant kayıtlarının kendisine verilmesini istedi. Richard Nixon bu ricası kuşkusuz reddetti ve Cox’un görevden alınmasını emretti. Hak Bakanı Cox’u görevden almayı reddedince Richard Nixon Richardson’ın işine son verdi.

ABD Yüksek Mahkemesi ise Richard Nixon’ı bant kayıtlarını savcılara teslim etmeye zorlar. Richard Nixon bant kayıtlarını sonunda teslim eder oysa bu sefer de Richard Nixon halkın desteğini kaybetmiştir ve ABD Kongresinde Richard Nixon’ı görevden almak üzere soruşturmalar başlar. Bu ortamda 8 Ağustos 1974’te Richard Nixon televizyonda yaptığı bir konuşmayla ertesi gün istifa edeceğini açıkladı. Yerine Başkan yardımcısı Gerald Ford başkan oldu. Bu Nedenle Richard Nixon ABD tarihine başkanlıktan istifa eden ilk ve tek başkan olarak geçer.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap