Nedir Yaşam

Yağmur Nasıl Oluşur?

Editör by bilgisepeti

Toplumumuzda bereketin simgesi olarak görülen yağmur aynı zamanda yüzyıllar boyunca şairlere, yazarlara ve aşıklara ilham kaynağı olmuştur. Hayat kaynağı olan yağmur her zaman aynı ölçüde şefkatli olmayabiliyor. Sel felaketleri, aşırı yağmurun neden olduğu toprak kayması gibi doğal afetler yağmurun sert yüzünü insanlığa göstermesi sonucunda ortaya çıkıyor. Yazımızda, yağmur nasıl oluşur? sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

su-yagmur-yagisi

Yoğunlaşma ve Yağmur damlalarını Oluşumu

Yağmurun yağması suyun yeryüzündeki büyük döngüsünün bir evresidir. Yağmurun oluşumunu anlamak için ilk önce bulutların oluşumuna bakmak gerekir. İlk olarak okyanus, deniz, göl ve nehirlerdeki hatta topraktaki su ısıdan dolayı buharlaşır. Gökyüzüne yükselen buhar burada yoğunlaşır ve böylece su damlacıkları ortaya çıkar. Su damlacıkları birbirleriyle birleştir, yağmur damlalarını oluştururlar. Yağmur damlaları havada asılı kalamayacak kadar büyüdüklerinde ise yeryüzüne yağmur olarak inerler.

yagis-yagmur

Yağmurun Oluşum Süreci 8 Gün

Güneşin suyu buharlaştırması, su buharının yoğunlaşması, su damlacıklarını oluşması ve birleşerek yağmur damlalarını oluşturması, nihayet bu ağırlaşan yağmur damlalarının yerçekiminin etkisiyle yeryüzüne inmesi olarak gerçekleşen yağmur oluşumu süreci 8 gün devam ediyor. Bir bulutun yağmur olarak tamamı yağmaz. Bulutun yağmur olarak yağan kısmı sadece yarısı ve bu yarım saat devam eder. Bu durumda yeni bulutlar oluşmadıkça yağmurun sadece yarım saat devam edeceği sonucu ortaya çıkıyor.

yagmur-nasil-yagar

Su Damlacıklarının Yağmur Damlalarına Dönüşmesi

Su damlacıkları iki şekilde yağmur damlalarına dönüşür: çarpışma ve kristalleşme sonucunda. Hava akımlarının, rüzgarın etkisiyle havada asılı duran su damlacıkları birbiriyle çarpışır ve böylece yağmur damlaları oluşur. Bir diğer durumda, havanın ani bir şekilde soğuması sonucunda donan su damlacıkları küçük kristaller halinde yeryüzüne inerler. Aşağıya doğru indikçe daha sıcak hava katmanının erittiği kristaller böylece yağmur halinde yağmış olur.

yagmur-yagisi-nasil

Yağmurun İlk Damlaları Daha Büyük Olur

Yağmurun ilk damlaları daha sonraki damlalara kıyasla daha büyük olur. Bunun nedeni yağmur nispeten soğuk ve nemli bir havada yağar. Böylece yere inen yağmur damlaları hem soğuk bir havaya indiklerinden dolayı buharlaşmadıkları için hem de havadaki nemi de çekerek indiklerinden daha büyük olurlar. Daha sonraki damlalar ise havadaki nem oranını ilk damlalar aldıkları için daha küçük oluyor. Tam tersine bazı durumlarda  da bulutların olmasına rağmen yağmur yağmaz. Bu durum da hava ile alakalıdır. Şöyle ki sıcak havayla karşılaşan yağmur damlaları havadayken tekrardan buharlaşır ve yere inemezler.

Yorum Yap