Yaşam

Yaşanan En Büyük Depremler Nelerdir?

Dünya tarihi boyunca birçok doğal afet olayları gerçekleşti. İnsanoğluna en fazla zarar veren doğal afet ise depremlerdir. Depremler sayısız insan kaybına yol açarken birçok insanı da evsiz bırakmıştır. Depremlerin birçoğu bulundukları ülkelerden ayrı olarak diğer ülkelere tsunami dalgası olarak varmıştır. Bizde sizin için dünya tarihinde yaşanmış en büyük depremleri sıraladık. Peki öyleyse yaşanan en büyük depremler nelerdir?

5. Kamchatka Yarımadası


kamchatka-yarimadasi

1952 yılında Rusya’ya bağlı olup Asya Kıtasının doğusunda yer alır. Depremin büyüklüğü 9,0 olarak ölçülmüştür. Hawaii adalarına kadar giden tsunami dalgaları olmuştur. Ekonomik kayıp yaklaşık olarak 1 milyon dolar olmuştur. 10 metre üzerinden olan tsunami dalgaları insan kaybına yol açmamıştır. Sadece maddi olarak kayıp sağlasa da dünya tarihinde en büyük depremler arasında yer almıştır.

4. Sendai Şehri

sendai-sehri-en-buyuk-depremler

Japonya’da bulunan Sendai şehri depremin büyüklüğü 9,0 olarak ölçülmüştür. Deprem 3 dakikadan fazla sürdüğünü söylenmiştir. 2011 yılında gerçekleşen depremde 10.000’den fazla insan hayatını kaybederken ekonomik olarak çok büyük kayıplar yaşamıştır. Büyük dalgalar yüzünden tarım arazilerinde büyük hasarlar olmuştur. Sendai şehrinde bulunan nükleer reaktörler hasar görünce Japonya’yı komple etkilemiş ve Japonya’da enerji sorunu ortaya çıkmıştır. Korkulan uzun yıllar sonra nükleer reaktörlerin göstereceği bir radyasyon sorunları yüzünden sağlık problemlerinin olacağıdır.

3.Sumatra Adası

 

sumatra-adasi

Endonezya’da bulunan Sumatra adası büyüklüğü 9.1 olan deprem yaşamıştır. 2004 yılında gerçekleşen bu depremde bütün dünya etkilenmesiyle tarihe yazılmıştır. Yerin 30 kilometre altında gerçekleşmesiyle bütün okyanuslarda tsunami dalgaları yaratmıştır. 200 bin kişinin ölümüyle sonuçlanmış olması ve Asya ile Afrika’da bulunan 10’dan fazla ülkenin 1,5 milyondan fazla insanın evlerini kaybetmesine de neden olmuştur.

2.Alaska

 

alaska-depremi

1964 yılından gerçekleşen depremin büyüklüğü 9.2’dir. Tam olarak 3 dakikadan fazla sürmüş olan deprem Alaska dışında Kanada’yı da etkilemiştir.  Kanada’ya ulaşan tsunami dalgaları yüzünden 100’den fazla kişi hayatını kaybetmiştir. Maddi kayıp toplam olarak 300 milyon dolardan fazla olmuştur. Dünyanın en büyük 2.depremi olan Alaska depreminde 100’den fazla kişinin ölmesi büyük bir şans olarak görülmüştür.

 

1.Şili
sili-depremi

Dünya tarihinin en büyük depremi Şili’de 1960 yılında gerçekleşmiştir. Büyüklüğü 9.5 olan depremde 1500’den fazla insan hayatının kaybetmiştir. Maddi kayıp tam olarak 550 milyon dolar olup ülkeye bütün dünya ülkeleri yardım etmiştir. Deprem dünya tarihinde görülmemiş en kuvvetli deprem olup tsunami dalgaları ile birçok ülkeye varmıştır. Deprem anında Şili’de bulunan Puyehue Yanardağını tetiklemiş olup haftalarca aktif kalmasını sağlamıştır.

Yorum Yap