Kimdir

Yaser Arafat Kimdir?

Kimdir?

Yaser ARAFAT hayatını Filistin devletinin bağımsızlığına adamış 20.yy’a damgasını vuran ünlü siyaset ve devlet adamı. Bütün hayatını bu davaya adamış ve bu dava uğruna hayatının büyük bölümünü sürgünde geçirmiş bir dava adamı.

yaser_arafat_genclik

Çocukluğu, Gençliği Ve Siyasal Yaşamı

1929 yılında Kudüs’teki ağlama duvarının çok yakınındaki bir mahallede doğan Yaser ARAFAT davası için mücadeleye 18 yaşında başlamıştır.1947-1949 yılları arasında yaşanan Arap-İsrail savaşında Filistinlilerin komutanının yanında genel sekreterlik görevi icra etmiş savaş sonrasında yakın arkadaşlarıyla birlikte El Fetih örgütünü kurmuştur.1964 yılından itibaren İsrail’e karşı silahlı mücadeleyi savunan kanadın içinde yer almıştır.1967 yılındaki Arap İsrail savaşından sonra Arapların bozguna uğramasına rağmen İsrail’e karşı direnişe devam etmiş ve gerilla savaşını örgütleyerek Uluslararası kamuoyuna El Fetih örgütünün sözcüsü olarak çıkmıştır. Ürdün’ü terk etmek zorunda kaldığında örgütün merkezini Lübnan’a taşımış ve Filistin Kurtuluş örgütü adıyla bir çok ülke tarafından Filistin’in tek temsilcisi olarak tanınmıştır.

Palestinian leader Yasser Arafat looks up on during a joint press conference with French Foreign Minister Dominique de Villepin (unseen) at the former's headquarters in the West Bank city of Ramallah 25 June 2002. A day after the US called for the Palestinian leader's ouster, De Villepin arrived at the battered headquarters under military escort by the Israelis who have re-occupied Ramallah as part of their latest military drive against Palestinian militants. AFP PHOTO/ Thomas COEX

Bu yıllarda Filistin sorununun barışçıl yöntemlerle çözülmesi konusunda çalışmalar yaptı ve bu çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çekti. Zamanın savunma bakanı Ariel Şaron tarafından birçok defa suikaste uğramış her defasında tesadüfen kurtulmuştur. İntifadanın en sıcak günlerini yaşandığı yıllarda 1988 yılında bağımsız Filistin devletini kurduğunu ilan etti ve 1989 yılında bu devletin devlet başkanı seçildi. Seçildikten sonra teröre karşı olduğunu açıklamasıyla ABD tarafından çözümün bir tarafı olduğu kabul edildi.1990 I.Körfez savaşında Saddam’ın tarafını desteklemiş bu destek ona pahalıya patlayarak diğer Arap ülkelerinden aldığı ekonomik yardımlar kesilmiştir.1994 yılında dönemin İsrail Başbakanı ile birlikte Nobel Barış ödülüne layık görülmüş ve ödülü almıştır.2000 yılında barış görüşmelerinin bir sonuca varmaması üzerine tekrar başlayan savaşta İsrail Arafat’ı terör örgütlerini desteklemekle suçlamış ve yüksek sesle terörü kınamasını istemiştir ancak Filistin kamuoyunda gittikçe azalan itibarını düşünerek terör eylemlerini yüksek sesle kınayamamış bu da İsrail tarafından terörü desteklemekle suçlanmış ve Arafat’ın sürgüne gönderilmesi veya yok edilmesi fikri İsrail kamuoyunda yüksek sesle dillendirilmeye başlamıştır. Yakın arkadaşlarının da Arafat’ın tek adamlığından rahatsız olduğu dönemlerde gerekli reformları yerine getirmediği için eleştirilmiştir.

yaser_arafat_hayai

Hayatının Son Yılları

Sağlık durumunun iyice kötüleştiği dönemde Filistin içinde de huzursuzluklar ve iç çatışmalar baş göstermeye başlamış ve iktidar mücadeleleri sokaklara taşmıştır. Hayatının son döneminde kendi kontrolü altında bir barış antlaşması imzalamayı hayal etmiş ancak bunu başaramamıştı Yaser ARAFAT kafasındaki bağımsız Filistin devletinin hayaliyle ancak İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında hayata gözlerine yummuştur.

Yorum Yap