Eğitim Nedir

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılabilir?

Editör by bilgisepeti

Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi gayet basittir, eğitimi hemen kavrayabilirler diyen insanlara  sakın inanmayın. Evet, köpeklerin bizlerden hatta küçük çocuklardan bile daha çabuk ve daha iyi öğrendikleri kesin.

Daha iyi ve düzenli bir tuvalet eğitimi almış köpekler, hasta oldukları süre zarfı haricinde her yere ve yapmamaları gereken yerlere tuvaletlerini yapmazlar. Fakat şöyle düşünüldüğünde biz insanlar için aynı durum söz konusu değil.Aklınıza gelebilecek her yere, hatta Tac Mahal’de bile çekinmeden tuvaletini yapanları görenlerimiz  vardır.

yavru-kopekler

Koca insanlara bile annelerinin bir türlü  öğretemediğini, kamu spotları bir türlü anlatamadığı o eğitimi siz köpeğinize kolaylıkla verebilirsiniz.Ben ise konumun  köpeklerin tuvalet eğitimi olmasından  gayet memnunum.

Yavru köpeklerin tuvalet eğitiminde sabır kadar zamanda önemlidir.

Yavru köpeğin tuvalet eğitimine, kaç haftalık olduğuna  bile bakmadan, eve geldiği ilk gün başlamanız gerekmektedir.. Bunun için yavru köpeğiniz daha eve getirmeden onun güvenli bölgesini sağlamakta yarar var.

Güvenli bölge dediğimiz ise köpeğinizin biraz büyüdüğünde içinde rahatça hareket edebileceği büyüklükte bir köpek evi gibi etrafı parmaklıkla çevrilmiş bir olan alan ya da güvenli bir oda veya ortam olabilir.Bu ortam köpeğinizin başında olamadığınız zaman, onu kontrol edemediğiniz  vakitlerde zaman geçirmesi ve uyuması içindir.

kopek-egitimi

Güvenli bölgede erişkin köpeğin yatağı, yemeği ve su kapları ve oyuncaklarının bulunması gereklidir.

Güvenli Bölgeye Tuvalet Pedlerini  Yerleştirmek ile Başlayın

Güvenli bölge diye oluşturduğunuz ortamı tamamını tuvalet pediyle kaplamanızı tavsiye ederim. Bu pedleri veterinerlerden veya pet shoplardan  satılan köpekler için üretilmiş tuvalet pedlerinden ya da eczanelerde bulunan yatan hastalar için üretilmiş tuvalet pedlerinden  rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tuvalet pediyle yapılan eğitimlerde ki en büyük yanlış ise,ilk  başta köpeği yalnızca pede alıştırmak, ardından ise dışarıda tuvaletini yapmasını öğretmeye çalışmaktan geçer.

Tuvalet pedi amacı ise burada sadece eğitim zarfı boyunca olacak tuvalet kazalarını önleme ve köpeğin evin diğer taraflarını kirletmesini önlemek amaçlıdır. Bu zaman zarfında köpeğin asıl tuvalet eğitimi ise dışarıda verilmesi gerekmektedir.

kopek-egitimi-nasil-yapilir

Köpeğiniz daha ufacık ise ve büyüdüğü zamanda evde sadece pede yapmasını istiyorsanız, o zaman tuvalet pedlerini sürekli ve daima kullanın.

Tuvalet eğitimi boyunca sürekli dışarı çıkılmasına rağmen, başlangıçta pedlerle kaplanmış bölgenin tamamında tuvalet kazalarının yaşanması pekala mümkündür. Kirlenen pedleri ise üşenmeden hemen değiştirin. Merak etmeyin ve sabırlı olun 8 haftadan büyük yavru köpekler için bu süreç  yaklaşık 2-5 gün boyunca  devam edecektir.

Yorum Yap