Sağlık

Yaz yanmalarına doğal çözüm

Editör by bilgisepeti

Yaz aylarının gelmesi ve Ramazan sonrası tatil mevsiminin başlaması ile neredeyse cümbür cemaat güneş yanığına karşı alabileceği önlemleri araştırmaya başladı. Doğal olarak neler yapabileceğiniz bu yazıda.

Güneş yanığı güneşe uzun vakit maruz kalınca ya da ultraviyole ışık kaynağından etkilenince meydana kazanç. Semptomları yanık sonra 24 ile 48 saat aralarında fazlalaşır ve devamında aşamalı olarak azalır. Ama azalmayı doğal seyre bırakmaktansa yanık acısının önüne geçmeye karşın yapılabilecek güneş yanığına yanığa karşısında doğal çare önerisi var.

 

Güneş yanığı olduğunda, normalde olduğu gibi, oldukça çok su tüketmeye özen göstermelisiniz. Güneş yanığı olunduğunda cilt gerilir ve susuz kalır. Bu da toparlanma sürecini uzatır.

 

Yanık olan bölgeyi su ile ıslattıktan sonradan yulaflı banyo ürünlerinden sürülebilir.

 

Yanık olan bölgeye, gün içinde birkaç defa olacak şekilde, soğuk ve nemli bezler koyup bekletebilirsiniz. Acının hafiflemesini sağlayacaktır.

 

Cilt su topladığında kuşkusuz ellenmemeli, kendi kendine geçmesi beklenmeli. Bilhassa su toplanmış bölgelerde enfeksiyon riski fazla olacağından bu bölgelere daha çok özen göstermek gerekir.

 

GÜNEŞ YANIĞININ DOĞAL TEDAVİSİ 

 

Yoğurt: En aşina yöntemdir. Soğuk yoğurt yanık bölgeye sürüldüğünde acı ve ağrıyı azaltır.

 

Aleo Vera: Aloe Vera cilt için bir mucize. Güneş yanığına karşı çok etkili bir bitkisel çözümdür. Uygulandığı bölgeye süratli bir şekilde tesir ederek tamir eder.

 

Zeytinyağı: Zeytinyağını cilde sürmek yanığa çok iyi gelen bir başka doğal yöntemdir.

 

Siyah dere: Siyah çay poşetlerini ya da demini güneş yanığı olan bölgeye koyun. Ayrıca ağrı ayrıca de yanma şehvetli azalacaktır.

 

Elma sirkesi: Elma sirkesini sulandırarak yanık bölgesine sürerseniz yanma hissini alacaktır.

 

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap