Faydalı Bilgiler Nasıl Yapılır

Yeşil Kart Sorgulama Nasıl Yapılır?

Editör by bilgisepeti

Yeşil Kart Nedir?

Yeşil kart, devlet tarafından özellikle yaşlı ve sosyal güvencesi bulunmayan kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanmasını sağlamak amacıyla verilmektedir. Yeşil kart sahibi insanlar bu sayede kendilerine tanınan bu haklardan ücretsiz bir şekilde yararlanmaktadır. Yeşil kart sayesinde mağdur ve ihtiyaç sahibi vatandaşların bir problem yaşamaması amaçlanmaktadır. Yeşil karta ilişkin tüm detaylar, 3816 sayılı kanun kapsamında belirlenmiştir. Bu kanunun belirlediği kriterleri taşıyan vatandaşlar, yeşil kart hizmetinden faydalanabilmektedir. Bu sistem, Türkiye’de Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında yer almaktadır. Sistem ile sağlık hakları da güvence altına alınmaktadır.

yesilkart-basvurulari

Yeşil Kart Şartları Nelerdir?

Vatandaşların yeşil kart sahibi olabilmeleri için bazı kriterleri taşıması gerekmektedir. Bu kriterlerden bir tanesi de kişinin herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamasıdır. Güvencesi olan insanlar yeşil kart imkanından faydalanamamaktadır. 2022 nolu yasaya riayet etmeyenler, aile içerisinde geliri asgari ücretin üçte biri oranında yüksek olanların yeşil kart başvuruları da olumlu bir şekilde sonuçlanmamaktadır.

yesil-kart-basvurulari

Yeşil Karta Nasıl Başvuru Yapılmaktadır?

Yeşil kart sahibi olmak isteyenlerden bazı belgeler istenmektedir. Başvuru formuyla birlikte nüfus kayıt örneği, 3 vesikalık fotoğraf, Vergi Dairesi Başkanlığı, belediyeler, SGK, BAĞKUR ya da Emniyet Müdürlüğü’nden tahkikat yazısı alınmalıdır. Belgelerin tamamlanması halinde de bulunulan bölgede kaymakamlıklara başvuru yapılmalıdır.

yesilkart-basvuru-sureci

Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeşil kart başvuru sorgulama sistemi sayesinde sağlık imkanlarından ücretsiz bir şekilde faydalanmak için yapılan başvurularınızın sonucunu takip etme imkanı bulabilirsiniz. Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağladığı bu hizmet sayesinde, yeşil kart başvurusunda bulunanlar basit bir işlem ile hazırlanan sistem aracılığıyla durumlarını görebilmektedir. Bunun için TC Kimlik No ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir.

yesilkart-icin

Sayfanın açılmasının ardından da karşınıza Yeşil Kart Vize Sorgulama sekmesi çıkacaktır. Bu sekmeye tıkladığınızda gerekli sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Öte yandan, sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanmak için yeşil kart alan vatandaşlar, bu haklarını sadece devlet hastanelerinde kullanabilmektedirler. Aynı hizmet özel hastanelerde geçerli olmamaktadır.

Yorum Yap