Genel

Yogaya Dair Her Şey

Editör by bilgisepeti

Yoganın üstadı olan, deneyimli ve bilgili kişiler, yoga yapan çoğu kişinin aslında yoganın ne olduğunu bilmediğini düşünüyorlar. Yoga nedir nasıl ve ne için yapılır bilgi edinmek isteyenler bu yazımızda yogaya dair her şey mevcut!

yoga-calismasi

Yoga Nedir Yoga Bir Spor Mudur?

Stresten uzaklaşmak amacı ile uzun yıllardır tercih edilen yoga, ilk olarak Hindistan’ın keşfi ile hayatımıza girmiş ve o zamandan beri sevilerek yapılmıştır. Peki, yoga bir spor mudur? Yoga spor salonlarında da yapılsa, egzersizi ve esnemeyi de hedeflese, aslında sadece spor olarak adlandırılması doğru olmaz. Çünkü sporun temelindeki kaç kalori yakıp ne kadar performans gösterdiğin yogada önemsiz detaylardır. Yogada asıl amaç kilo vermek veya kas yapmak değildir. Yoga iç dünyanızın huzur bulması için, zihinsel ve ruhsal olarak rahatlamak için yapılan bir yaşam felsefesidir.

yoganin-faydalari

Yoga bir din de değildir. Her dinden olanlar ya da ateistler de yoga yapabilirler. Ayrıca yoga öğrenmek de hiç zor değildir. Başlarda yapamadığınızı hissetseniz bile devam etmeniz gerekmektedir. Böylelikle düşünceleriniz zamanla daha da yoğunlaşacak, daha iyi adapte olacaksınız. Her cinsiyetten ve yaş grubundan kişilerin yoga yapması mümkündür. Yoga yapan kadınlara yogini, erkeklere ise yogi denilmektedir. Kadın ve erkeklerin yoga yaptığı grup da yogi olarak isimlendirilmektedir.

yoga-yapmak

Yoganın birçok çeşidi ve bunların farklı uygulama teknikleri vardır. Bu sayede kendinize en uygun yoga çeşidini seçebilmeniz mümkün olur. Yoganın farklı çeşitleri dahi olsa hepsinin ortak amacı kişiyi sadeliğe ve huzura uzaklaştırmaktır. Bu sayede zihinsel ve bedensel rahatlama söz konusu olur. Yoganın Hatha, Lyengar, Bikram, Bhakti ve Asthanga gibi birçok yoga çeşidi mevcuttur. Asthanga yoganın en temel sistemidir. 8 temel ilkesi mevcuttur. Bu ilkeler diğer çeşitlerde de geçerlidir.

yoga-zararlari-varmi

8 Temel İlke :

  • Yama: Yoganın ilk adımı olan yama, zarar vermemek ve nefsi kontrol etmek için geri çekilmektir.
  • Niyama:  Memnuniyet, iman ve bağlılığı içerir.
  • Asana: Yoga postürleri yani duruşudur.
  • Pranayama: Prana olarak adlandırılan hayat enerjisini arttırmak amaçlanır.
  • Pratyahara: Hisleri maddi nesnelerden çekip maneviyata yönelmeyi amaçlar.
  • Dharana: Odaklanmanın yogadaki yeridir.
  • Dhyana: Bu basamak meditasyon olarak bilinir.ü
  • Samadhi: Ve son basamak olan Samadhi aydınlanmak anlamındadır. Meditasyon ile algıların bütünleşmesidir.

 

Yorum Yap