Din

Zemzem Suyu Hakkında Ilk Olarak Duyacağınız Gerçekler

Zemzem Suyu Hakkında Ilk Olarak Duyacağınız Gerçekler
Editör by bilgisepeti

Mekke’de Harem-i Şerif’te yer alan, Müslümanlarca kutsal sayılan Zemzem Suyu kuyusunun 3 kaynaktan beslendiğine inanılmaktadır. İlki Hacerülesved, ikincisi Ebû Kubeys ve Safâ tepesi, üçüncüsü ise Merve tepesi yönünden gelmektedir. Hac görevi esnasında, veda tavafından ve iki rekat namazdan daha sonra Kabe’ye bakarak veya kıbleye dönerek, ayakta ve besmeleyle içmek ve kendi üstüne dökmek sünnettir. Hz. Peygamberin, Zemzem suyunu ayakta olduğu halde içtiği rivayet edilir. Kuyunun derinliği 30,5 metredir. Zemzemin kuruduğu eski tarihlerde kuyu yapılmış, suyu bulmak için de oldukça derine inilmiştir.

Eski tarihlerde üzerinde Arapça Zemzem yazar Zemzem kuyusu Hacerü’l-Esved’in 20-30 metre değin yakınına denk düşer. Bilhassa eğilip orayı öpmek isteyenlere önlemek için şimdilerde yazıyı kaldırdılar. bununla beraber rahatça tavaf yapılsın diye de Zemzem suyunun üst tarafına bir döşeme yapılarak dümdüz ülkü getirilmiş. Kabe’nin etrafındaki Zemzem kuyusunu bugün hiç kimse göremez. Arap Yarımadası gibi kurak bir arazide, böylesine zengin bir kuyu hangi yağışlarla besleniyor sorunuza da yanıt verelim. Mekke’nin doğusunda, 2000 metreden daha yüksekte fazla yağış alan Tayf vardır. Kuyu buradaki yağışlardan beslenir. Kuyudan su ne değin enerjik çekilirse çekilsin seviyesi hiç düşmez çünkü çatlaklardan beslenmektedir.

1-1

Kalitesi yağışların durumuna kadar değişebilen Zemzem’in tadı hiç bir zaman değişmez değildir. Tuzluluk miktarı 1500 seviyelerine çıkabilir, bir bakarsınız 600’lere düşer. 1953’ten bu yanlamasına günlük kimyasal tahliller yapılır; zemzem suyunun kalitesi ara sıra artar, kurak zamanlarda ise kalite düşer.

Zemzem Araştırma Merkezinin verilerine göre zemzem kuyusundan saniyede 8.000 litre su çekilir. Bu, günde 691,2 bin litre zemzem’e denk kazanç. 24 saat her tarafında su çekilip, sadece 11 dakika durulduğunda kuyu eski seviyesine dönebiliyor.

1-3

İçerdiği kalsiyum ve magnezyum miktarı ile bitap insanların yorgunluğununa iyi geliyor, barındırdığı mineraller ile besleyici ve açsanız açlığınızı, susuzsanız da susuzluğunuzu gideren tek su. Zemzem, bununla beraber öteki sulara nazaran çok daha az kükürt içermektedir.

Hac sırasında milyonlarca insana yettiği iddiasının doğru olmadığı, tüm bir sene suların steril edilerek depolandığı ve ziyaretçilerine adi su ile karıştırılmak suretiyle seyreltilip sunulduğu bilinir. Almanlar, bayağı su ile karıştırıldığında katıldığı suya hakim gelerek, bütününü mayaladığına ve diğer suyu da zemzeme çevirdiğine şahit olmuş.

1-2

İşte Zemzem Kuyusunun Hikayesi:

Hz. İbrahim; oğlu İsmail ve eşi Hacer’i Mekke’de çölün ortasında bıraktıktan sonra günler geçer. Yanlarındaki su ve hurma biter. Su aramaya başlayan Hz. Hacer, bir yudum su umuduyla Safa ile Merve arasındaki gidip gelir. Yedinci kere Merve’ye çıktığında şimdiki Zemzem kuyusunun olduğu yerde bir melek görecektir. Ayağının ökçesiyle yeri eşmektedir. Orada meydana çıkan suyu görür. Diğer bir rivayete tarafından çocuk ayağı ile kumları eşelemeye başlamış ve oradan bir su çıkmıştır. Hz. Hacer gelip kana kana içer, çocuğuna da içirir. Bir yana da su boşa akmasın diye gölet yapıp suyu muhafaza etmeye çalışıyor, bir yandan da kırbasını avuçlarıyla dolduruyordu. Hz. Peygamber bu durumu şöyle aktarır: “Eğer Hacer, Zemzem’i kendi haline bıraksaydı da, suyu avuçlamasaydı, belirlenmiş oysa Zemzem akar bir kaynak olurdu.”

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap