Nedir

Zeytinyağının Faydaları

Tabiatın insan oğluna bahşettiği pek çok güzellik vardır. Deniz, güneş, temiz hava, ağaçlarla, topraktan gelen meyve ve sebzeler insan hayatını güzelleştirmek için saymakla bitmeyen unsurlardır.

Zeytinyağı da işte o güzelliklerden biridir. Uzmanlar zeytinyağının anne sütünden sonra en faydalı madde olduğunu söylemektedir. Zeytinyağı yalnızca salatalara konulan bir madde değildir. Zeytinyağı hakkında bilinmeyenler insanların sağlıklı yaşam için bilinçlenmesiyle artık bilinir hale gelmiş ve kullanım yaygınlaşmıştır.

zeytinyaginin_kullanildigi_yerler

Zeytinyağı Ne Kadar Faydalıdır?

Düşünün ki yalnızca anne sütüyle beslenen bebeklerin sindirim problemleri olduğunda ilaç değil zeytinyağı verilmemi tavsiye edilir. Yine bebeklerin ciltlerinde alerjik durumlar olduğunda tedavi için zeytinyağı sürülmesi önerilir. Çünkü zeytinyağı doğal ve katkısızdır.

Zeytinyağında A,E ve K vitaminleri bulunur. Ayrıca zeytinyağı demir eksikliğine iyi gelir. Kalsiyum açısından zengin olduğu için kemikleri güçlendirir. İçinde bulunan magnezyum, potasyum ve amino asitler sayesinde kalp ve sağlığına olumlu etkileri vardır.

Uzmanlar katı yağ ya da ay çiçek yağı yerine hakiki zeytin yağı tüketilmesini önermektedir.

olive oil on wooden table

Zeytinyağı Hakkında Bilinmeyenler   

Zeytin yağı eski çağlardan beri kullanılmakta olan bir maddedir. Eski Mısır döneminde yüksek besin değerinde olduğu keşfedilmiş ve pek çok hastalığın tedavisinde ilaç olarak kullanılmıştır.

Sağlık İçin Zeytinyağı

Zeytinyağı cilt hastalıklarına birebir tamir edici etkisiyle iyi gelmektedir. Cilt kuruluğu, akne, sivilce gibi sorunlarınların çözümesinde etkilidir.

Zeytinyağı antioksidan içeriği sayesinde cildi yaşlanma etkilerinden korur, kırışıklıkları önler.

Zeytinyağı saçlara da iyi gelir. Saçlarınızın parlak görünmesini sağlar, kuru saçlara iyi gelir, kepeği önler.

Zeytinyağı ağız yoluyla alındığında bağırsak sorunlarına da iyi gelir. Kabızlığı önler, bağırsakların temizlenmesini sağlar.

Uzmanlar zeytinyağın kadınlarda meme kanserini önlediğini düşünmektedir. Ayrıca emzirme döneminde meme ucunda meydana gelen çatlamalara karşı da uygulandığında sonuç başarılı olmaktadır.

144490341177612219631

Ayrıca uzmanlar zeytin yağının diyabet ve alzaimer gibi hastalıkların oluşumunu da engellediğini söylemektedir.

Zeytinyağı sayesinde daha hızlı kilo verildiği, ayrıca karaciğer sağlığının korunduğu ve kan basıncının düzenlendiği de söylenenler arasındadır.

Zeytinyağı kollestrole de iyi gelmektedir. Zeytinyağının içinde bulunan faydalı yağlar kötü kollestrolle savaşır. Böylede damar tıkanıklığı ve kalp hastalığı riski daha da geri seviyelere düşer.

Ancak herşeyde olduğu gibi zeytinyağını da kararında tüketmek gerekmektedir. Çünkü kararında tüketilmediği taktirde ciltte aşındırıcı etkileri olabilir.

zeytinyagi_faydalari

Zeytinyağı Kullanımı İçin Öneriler

Yağınızı 2 yıldan fazla bekletmeyin. Sağlıklı diye fazla fazla tüketmekten kaçının. Kararında tüketim yapın. Yeni ve açık yaraların üzerine sürmeyin. Saklarken güneş ışından ve sıcaktan uzak tutun. Kuru ve serin yerlerde muhafaza edin. Hamilelik ve emzirme döneminde çok fazla tüketmeyin.

Yorum Yap